> Indikácie/Liečebné pobyty > 

Poruchy/choroby látkovej výmeny (cukrovka/dna/obezita)


Nadváha/Obezita

Riziko vzniku rôznych ochorení je oveľa vyššie u obéznych ľudí ako u ľudí, ktorí majú normálnu hmotnosť. Napríklad riziko vzniku vysokého krvného tlaku je dva až trikrát vyššie; riziko vzniku karcinómu maternice je trikrát vyššie; riziko úmrtia, prevažne na kardiovaskulárne ochorenia, je vyššie o viac ako 50 percent; riziko vzniku cukrovky je trikrát vyššie a u osôb s BMI nad 35 (hmotnostný index) dokonca vyše deväťdesiatkrát; u mladých mužov s ťažkou obezitou je riziku úmrtia dvanásťkrát vyššie ako v rovnakej vekovej kategórii mužov s normálnou hmotnosťou;
obézne ženy sú priemerne dvakrát dlhšie práceneschopné pre chorobu a dvojnásobne častejšia je u nich invalidita.

Po redukcii hmotnosti môžu obézni ľudia s metabolickými a obehovými ťažkosťami počítať s priaznivým účinkom prejavujúcim sa nielen zníženou dávkou liekov, ale v mnohých prípadoch aj s predĺžením života. Výrazne sa zníži aj riziko vzniku komplikácií vyplývajúcich z aterosklerotických zmien ciev.

Krvný tlak pacientov klesá o jeden až dva milimetre ortuťového stĺpca pri úbytku pôvodnej hmotnosti o jedno percento. Fajčenie je významným rizikovým faktorom vzniku ochorenia, ak však obézny človek plánuje, že prestane fajčiť, mal by vyhľadať odbornú pomoc, a to preto, že sa zníži výdaj energie v pokoji, ak prestane fajčiť, čo môže viesť k ďalšiemu vzostupu hmotnosti.

Osemdesiat percent mužov a žien priberie dva až tri a pol kilogramu, ale u trinásť percent osôb je vzostup hmotnosti väčší ako štrnásť kilogramov. Ako sa lieči obezita? Diéta – stanovuje sa na mieru každému pacientovi, ale všeobecne platí niekoľko základných zásad: redukčná diéta nesmie byť príliš prísna, lebo ju pacient dlho nevydrží; menu nesmie byť jednotvárne; príliš prísne diéty hmotnosť znížia, ale po ich skončení hmotnosť opäť stúpne. V potrave by mali byť zastúpené: päťdesiatimi piatimi percentami sacharidy (uhľohydráty)– základom redukčnej diéty sú potraviny obsahujúce polysacharidy (chlieb, ryža, cestoviny, zemiaky), vhodnejšie sú celozrnné mlynsko–pekárenské výrobky a nízkovaječné cestoviny, repný cukor treba vynechať.

Tuky by mali predstavovať maximálne tridsať percent energie, z toho tretinu majú tvoriť živočíšne a dve tretiny rastlinné tuky (najlepšia je kombinácia rôznych druhov s prevahou olivového a repkového) a tuky obsiahnuté v rybách. Bielkoviny sú zastúpené v chudom mäse (kurča, ryby, morka, hovädzie mäso, divina, králik a chudé bravčové mäso) a netučných a polotučných mliečnych výrobkoch.

Zelenina najmenej raz denne a ovocie jeden až dva kusy denne. Významná je vláknina, ktorá dáva pocit sýtosti a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus tukov a sacharidov (spomaľuje ich vstrebávanie). Tekutiny najmenej dva litre denne (stolová voda, ovocné čaje, nesladené minerálky), čierna káva a čaj nie sú pri redukčnej diéte zakázané.

Fyzická aktivita – pohyb je dôležitý na udržanie úbytku na hmotnosti. Znižuje riziko vyplývajúce z cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení. Dospelý človek by mal mať aspoň tridsať minút zvýšenú pohybovú aktivitu väčšinu dní v týždni, vhodná je chôdza a chôdza po schodoch, cvičenie, jazda na bicykli, plávanie.

Zmena správania – najprv si treba uvedomiť, ktoré okolnosti nás vedú k prejedaniu. Často sú to stresové situácie, potom treba jedlo konzumovať pri stole a na tanieri v pravidelnom čase, štyri–päťkrát denne; nejeme pri sledovaní televízie; pružne kombinujeme vhodné potraviny.

Liečba obezity zabraňuje vzniku komplikácií, respektíve prispieva k zlepšeniu už prebiehajúcich ochorení. Po miernej redukcii hmotnosti – o päť až desať percent – u obéznych pacientov s hypertenziou i bez nej klesá krvný tlak, znižuje sa hladina tukov v krvi a zvyšuje sa hladina ochranného cholesterolu, klesá celkový cholesterol a tiež rizikový; dochádza k zlepšeniu ukazovateľov metabolizmu cukrov; zlepšuje sa dýchanie, kvalita spánku a môžu sa zmierniť bolesti kĺbov a bolesti chrbtice.

Pri výraznom úbytku hmotnosti – o dvadsať až tridsať kilogramov – sa u štyridsaťtri percent hypertonikov výrazne zlepší krvný tlak a metabolizmus cukrov u šesťdesiatdeväť percent diabetikov; výskyt zvýšeného tlaku krvi, hladiny tukov a cukrovky klesá na šestinu v porovnaní s pacientmi, ktorí sú naďalej obézni.

prevzaté z článku, ktorý publikovala v periodiku Spoločnej zdravotnej poisťovne MUDr. HELGA KAJANOVÁ,


Autor/zdroj: Redakcia